B96 ir BE kategorijos laikymas

Pabandykime surašyti čia viską ko reikia B96 ir BE kategorijai gauti nes man pačiam buvo susidėjęs visas kalnas klausimų, gal kam pravers.

Pirmiausia žiūrime ką apie BE rašo Regitra:

BE

B kategorijos automobilio ir priekabos, kurios didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 3 500 kg, junginiai. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 18 metų.

Ir čia esminis skirtumas nuo paprastos B kategorijos yra tai, kad B kategorija maksimaliai suteikia teisę vežti junginius iki 4250 kg (tame skaičiuje priekabos maksimali leidžiama masė tik iki 750 kg). O štai su BE kategorija galimas sąstatas jau bus net 7000 kg, t.y. 3500 kg automobilis ir iki 35000 kg priekaba. Tuo tarpu B96 leidžia vežti tik sunkesnę nei 750kg priekabą, bet tose pačiose B kategorijos maksimalaus sąstato svorio ribose.

Tuo tarpu apie rasti informacijos apie B96 sunkiai pavyks net pačiame Regitros puslapyje, o egzaminų tvarkos apraše B96 kodas išvis neminimas. Vienu metu pamniau kad kategorija panaikinta, bet ne – kodą visgi rasite registruodamiesi į praktinį egzaminą. O pagal aprašymą tai:

B96

B kategorijos TP, sujungta su priekaba, kurios didžiausioji leidžiamoji masė didesnė nei 750 kg, o junginio didžiausioji leidžiamoji masė didesnė kaip 3 500 kg, bet ne didesnė nei 4 250 kg

Arba apibendrinant:


Kategorija
Maksimali leistina masė (kg)
Automobilis Priekaba Sąstatas
B 3500 < 750 4250
B96 3500 > 750 4250
BE 3500 > 750 7000

B96 ir BE kategorijos praktinis važiavimas yra identiškas, tačiau norėdami gauti BE kategoriją dar pirmiausia turime išlaikyti teorijos egzaminą bei gauti pažymą iš vairavimo mokyklos apie pravažiuotas valandas. Tik tuo ir skiriasi šios dvi kategorijos, taigi jei turite laiko ir noro šiek tiek pasimokyti ir atnaujinti KET žinias tikrai verta rinktis BE. Na o čia toliau surašysiu viską kas reikalinga BE kategorijai, nes B96 bus viskas tas pats tik be teorinio egzamino dalies.

  TEORINIS EGZAMINAS

Teorijos egzaminui registruojamės internetu.

Užsiregistravę arba dar iki to susirandame arba gauname tokius dokumentus, kuriuos reiks atsinešti ir pateikti prieš egzaminą:

 1. Asmens tapatybės kortelė arba pasas.
 2. Sveikatos žinių atestavimo pažymėjimas. Kadangi greičiausiai jau turite B kategoriją yra šansas, kad sveikatos pažymėjimas bus Regitros “Vairuotojų egzaminavimo informacinėje sistemoje”. Tai pasitikrinti galima deja tik nuvykus į Regritrą, nes telefonu dėl naujos asmens duomenų apsaugos tvarkos niekas nepateiks. Tačiau jei B kategorija laikyta senokai (2003 ir anksčiau), tokio įrašo nebus ir teks pažymėjimu pasirūpinti iš naujo. Kaina apie 7 Eur
 3. Galiojanti vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininė pažyma. Man pasisekė kad turima pažyma dar galiojo, tačiau jei jos neturite manau paprasčiausia yra kreiptis į savo vietinę polikliniką. Kaina apie 17 Eur.
 4. Vairavimo mokykos pažyma apie baigtus praktinio vairavimo kursus.

Egzamino dieną pristatome dokumentus į Regitrą ir susimokame už egzaminą 10,14 Eur.

Sėkminai išlaikę ezaminą ruošiamės praktiniam važiavimui kuriam taip pat galima užsiregistruoti internetu.

  PRAKTINIS EGZAMINAS

Čia galima iškart apgalvoti vieną klausimą kuris neišvengiamai kils visiems – kur gauti priekabą tinkamą BE (arba B96) kategorijos praktiniam egzaminui? Regitra nei BE nei B96 praktiniam važiavimui transporto nesuteikia, todėl tuo reiks pasirūpinti pačiam. Pagal egzaminų tvarkos aprašą:

“BE kategorijos TP – junginiai, kuriuos sudaro B kategorijos motorinės TP ir priekaba, kurios didžiausioji leidžiamoji masė – nuo 1000 kg, galintys išvystyti ne mažesnį kaip 100 km/h greitį, ir kurie nepriklauso B kategorijai, priekabos krovinio skyrius turi būti uždara dėžė, kurios plotis ir aukštis yra ne mažesni už atitinkamus motorinės TP matmenis, uždaros dėžės tipo kėbulas gali būti šiek tiek siauresnis už motorinę TP, su sąlyga, kad galinį vaizdą būtų galima matyti tik per išorinius motorinės TP galinio vaizdo veidrodėlius, realioji priekabos masė turi būti ne mažesnė kaip 800 kg.”

Priekabą BE ir B96 egzaminui išsinuomoti galima

  Vilniuje:

 1. Saurida degalinėje (Jankiškių g. 43a)
 2. [kur dar? – parašykite komentarą ir papildysiu]

Susidarę tinkamą egzaminui sąstatą važiuojame į egzaminą. Susimokame 16,80 Eur ir laukiame aišktelėje su savo transportu.

Egzaminuotojas paprašė atlikti tokius veiksmus:

 1. Apvažiuoti aišktelės ratą ir pastatyti sąstatą prie baltos linijos

webp-net-gifmaker-1

 1. Nuo baltos linijos atbuline eiga važuoti S formos trajektorija į “garažą”. Atliekant šį manevrą atbulinę pavarą yra leidžiama jungti 3 kartus (vieną jungimą išnaudojame pradėdami manevrą). Sąstato galas turi sustoti ne toliau nei 1m atstumu nuo paskutinių kuolelių eilės.

webp-net-gifmaker-3

 1. Išvažiuoti iš “garažo” ir sustoti nurodytoje vietoje, tuomet atbuline eiga grįžti atgal.

webp-net-gifmaker-4

 1. Atjungti priekabą, privažiuoti su automobiliu prie priekabos dešinio ar kairio šono ir grįžti atgal. Prijungti priekabą.

webp-net-gifmaker-5

Toliau egzaminuotojas paprašė apžiūrėti sąstatą ir pasiruošti važiavimui į kelią. Man šitoje vietoje neveikė vienos pusės gabaritai! Bet gavau palaiminimą važiuoti ir išvykome. Toliau standartinės situacijos – startavimas, posūkiai apsisukimas ir t.t.

Štai ir VISKAS!

Čia pateikiau praktinio važiavimo Vilniaus Lentvario g. filiale eigą, tačiau tai nereiškia kad bet kur kitur Lietuvoje egzaminas bus toks pat. Pagal anksčiau minėtą egzaminų tvarkos aprašą egzaminuotojas gali jūsų paprašyti atsakyti į 3 atsitiktinius klausimus iš tokių temų kaip:

 1. taisyklių ir instrukcijų reikalavimai: TP ilgiai, svoriai, variklio galia;
 2. stabdžiai: stabdžių skysčio rezervuaras, skysčio lygis, oro sistemos užpildymo laikas, kondensato išleidimas iš oro sistemos rezervuaro, stabdžių trinkelių susidėvėjimas, stabdžių antiblokavimo sistema;
 3. išorinė apžiūra: apšvietimo patikrinimas, apsaugos nuo palindimo, ratai, pakaba, kėbulas, tentas, krovinys, valstybinio numerio ženklai;
 4. TP parengimas: priekabos važiuoklės blokavimas, sukabinimo įtaisai, suspausto oro linijos, jungtys, elektrinės jungtys, oro išleidimo vožtuvai, stovėjimo stabdys, šviesos prietaisų įjungimas, pakišamos atramos.

aišktelėje praktiškai pademonstruoti tokius gebėjimus kaip:

 1. važiavimas atbulomis neišvažiuojant iš eismo juostos;
 2. privažiavimas atbulomis prie rampos;
 3. priekabos prikabinimas ir atkabinimas arba atkabinimas ir prikabinimas.

Taip pat stebės kaip valdote transporto priemonę, kaip vertinate eismo sąlygas ir panašiai:

 1. važiavimas įkalnėse ir nuokalnėse: važiuoja saugiai, įjungia tinkamą pavarą, sustojęs pasirūpina, kad TP nepradėtų judėti savaime;
 2. trajektorijos pasirinkimas: teisingai pasirenka eismo juostą, trajektoriją ir vietą eismo juostoje, laikosi trajektorijos, žvalgosi;
 3. greitis: pasirenka konkrečiai eismo situacijai tinkamą greitį, neviršija leistino greičio, laikosi saugaus atstumo;
 4. manevravimas eismo juostose, lenkimas: teisingai vertina eismo situaciją, kliūtis, matomumą lenkimo ruože, laikosi ženklinimo reikalavimų, laiku rodo signalus, teisingai atlieka manevrą, teisingai įsibėgėja, jungia pavaras, laikosi šoninio intervalo, grįžta į savo eismo juostą;
 5. kitas elgesys: tinkamai elgiasi su labiausiai pažeidžiamais eismo dalyviais: vaikais, pėsčiaisiais, dviratininkais ir neįgaliaisiais, sugeba iš anksto nuspėti galimą pavojų, nekliudo ir nesukelia pavojaus kitiems eismo dalyviams, duoda kelią specialiosioms TP;
 6. važiavimas per sankryžas: teisingai vertina eismo situaciją, teisingai priartėja, duoda kelią pirmenybę turintiems eismo dalyviams, sustoja, kai to reikalauja šviesoforo ar reguliuotojo signalas; įvertina pėsčiųjų ir dviratininkų veiksmus, apžvelgia situaciją sankryžoje, tinkamai išvažiuoja iš sankryžos;
 7. posūkiai: laiku rodo signalus, vertina situaciją persirikiuodamas, teisingai persirikiuoja, pasirenka eismo juostą sukdamas.
 8. saugus ir taupus vairavimas: važiuoja taip, kad būtų užtikrinta eismo dalyvių sauga, mažinamas degalų naudojimas ir išmetamųjų teršalų kiekis įsibėgėjant, lėtėjant, važiuojant į įkalnę ir nuokalnę, prireikus pavaras perjungia ranka (B, C1, C, D1, D, BE, C1E, CE, D1E ir DE kategorijų TP).

Sėkmės moksluose ir šaltų nervų egzaminuose!

Komentarai(2)

 1. Sveiki, tai galima laikyti BE kategoriją nelaikius mokyklinio vairavimo egzamino, teisingai? Tiesiai į Regitrą galima važiuoti kaip supratau

  • Sveiki, deja reikia ir vairavimo mokyklos pažymos. Pagal egzaminų tvarkos aprašą tokio reikalavimo nėra, čia pačios regitros iniciatyva pridėtas reikalavimas. Aš taip ir buvau nuvažiavęs tiesiai po teorinio egzamino, sako negali laikyti. Pasiprašiau pas viršininką, rodau jam įstatymą, tas rankomis skėsčioja, sako nežinau kas čia yra. Įmonė kuri dirba vadovaujantis ministro pasirašytais įsakymais, nėra matę tokio dalyko kaip įstatymas reglamentuojantis egzaminų tvarką. Va taip. Pataisysiu tekste, gal ne visur surašiau.

Komentarai

El paštas nebus skelbiamas.


*